top of page
01-03 Aralık Nihan Yaman ile 20 Saat Çin Sistemi Element Döngüleri Programı
01-03 Aralık Nihan Yaman ile 20 Saat Çin Sistemi Element Döngüleri Programı

01 Ara Cum

|

Kioo Retreat Center

01-03 Aralık Nihan Yaman ile 20 Saat Çin Sistemi Element Döngüleri Programı

Saat ve Yer

01 Ara 2023 06:00 – 03 Ara 2023 00:00

Kioo Retreat Center, W234+57, 39100 Karahamza/Merkez/Kırklareli, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Geleneksel Çin tıbbının temelini oluşturan elementler; ateş, toprak, metal, su ve ağaçtır. Bunlar enerjinin dönüşümünü anlatırlar. Her birinin karakteristik özellikleri vardır ve hayat döngümüzü, günün belirli bir saatini, bir rengi, mevsimi, tadı, sesi, yönü, duyguyu ve vücut dokularımızı temsil ederler. Çin tıbbı organlarımızın sağlığını, psikolojimizi ve patolojimizi açıklamak için de bu beş elementi baz alır. Organların element yapılarını ele alarak bize bedendeki hareketin dönüşümünü gösterir. Elementlerin vücudumuzdaki dengesi bozulduğu zaman, temsil ettiği organlarda da hastalıklar meydana gelmeye başlar ve elementlerin bilgisi bize bu noktada kendimizi gözlemleme alanı sunar.

Eski Taoist düşüncede Wu Xing olarak adlandırılan sistem, genellikle beş element, beş hareket ya da beş adım olarak tercüme edilen “Beş Aşama”, tüm doğal fenomenlerde algılanabilen beş dinamik nitelik ve kozmik döngülerden iç organlar arasındaki etkileşime kadar yaşamdaki oluşları açıklayan beş katlı bir kavramsal şemadır. Çi ile arasındaki ilişkiyi ana hatlarıyla belirten bu kavramsal sistemde, beş element sürekli hareket eder ve değişir, her biri doğal döngüde farklı zamanlarda baskın hale gelir ve bireyin sağlığını etkiler. Her öğe bir diğerini hem teşvik eder hem de kontrol eder.

20 saatlik bu program Çin sistemindeki element döngülerini tanımak ve Yin pratik içinde bedenimizdeki farkındalığını uyandırmak üzere tasarlanmıştır. İnsan dediğimiz küçük bir evrendir ve dışarıda ne varsa içeride de o hareket vardır. Bunu anlamak, bağlantısını kurarak farkındalıkla pratiğe ve yaşama uygulamak, doğamızla bağımızı oldukça kuvvetlendirir. Program her seviyeye açıktır.

Ücret: 5900 TL

Detaylı Bilgi ve Kayıt: kayit@yogakiooturkiye.com

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page