top of page
Sunseet tapınakları

KIOO RETREAT CENTER

Merkez Kuralları

İnziva Merkezi dediğimiz yer; insanın içine, özüne dönüp, sosyal hayatın yarattığı ilüzyonlardan ve maddesel yaşam tarzından sıyrılarak, kişinin dikkatini dağıtan ve ”ben” olmasını engelleyen her şeyden kurtulduğu bir “ev”dir. İnziva Merkezi kişinin kendi üzerine çalışabileceği ve merkezini hatırlayabileceği bir alan sunar. Yaşamın içinde kalabalıktan sıyrılarak, kendimiz üzerine yoğunlaşacağımız boşluklar yaratmadığımız sürece, varlığımızla ilişkimiz zayıflamaya başlar. Yaşamımızın derinliğini belirleyen, bizim kendimizle kurduğumuz bağdır.

 

İnziva Merkezi'nde kişi, kendisini anlamak için yaratılmış bir alan ve kendi üzerine çalışan, farkındalık sahibi insanlarla çevrili olmanın verdiği ilhamla ”Ben kimim? Var oluş amacım ne? Ne istiyorum?” gibi kendini bilmesine olanacak sağlayacak soruları sormaya ve kendi üzerine çalışmaya fırsat bulur. Kioo Retreat Center, konforun yaratacağı ataleti uzaklaştıracak ama aynı zamanda pratik için de gerekli rahatlığı sunacak bir şekilde dizayn edilmiştir. Yılın 365 günü 24 saat süren pratiklerle, pratiğin devamlı yaşadığı bir alan sunmaktadır.

FullSizeRender.JPG

İNZİVA MERKEZİ NEDİR?

MERKEZ KURALLARI NELERDİR?

1. Herhangi bir canlıya zarar vermek veya öldürmekten kaçınılmalıdır

2. Yalan söylemekten ve dürüst olmamaktan kaçınılmalıdır.

3. Kendine ait olmayan bir şeyi almak, çalmaktan kaçınılmalıdır.

4. Herhangi zihin bulandıran madde ve içeçecekler (alkol vb.), sigara ve benzeri ürünlerin kullanımı yasaktır.

5. Gürültü yapmak yasaktır.

6. Tüm öğrenciler burada katıldıkları programların pratik saatlerine uymalı ve pratiklere düzenli şekilde girmelidirler.

7. İnziva Merkezi’nin atık yönetim kurallarına uyarak doğayı korumaya yardımcı olunmalıdır.

8. Herhangi bir kişiye karşı kabalık göstermemeli ve ayırımcılık yapılmamalıdır.

9. Merkez’de sadece Sattvik yemekler çıkmaktadır. Sabah ve akşam Merkez’de çıkan çıkan yemeklerin dışında, Cafe bölümünden gün içerisinde ihtiyaç duyulduğunda yemek satın alınabilir.

10. Ejderhanın üzerine ve stüdyo camlarına çıkmak kesinlikle yasaktır.

11. Paten Alanı, Tırmanma Duvarı gibi ortak kullanım alanları haftalık kullanım programında belirtilen saatler dışında kullanılamaz.

12. Tüm öğrenciler İrfan Odası’nda geçirdikleri vakitte odanın kurallarına uymak zorundadır. İrfan Odası’ndan alınan kitaplar belirtildiği sürede odaya geri verilmelidir.

13. Nevresimler ve havlular, Çamaşırhane Ofisi’nden ihtiyaç duyulduğunda değiştirilebilir.

14. Odalar üç günde bir temizlenmektedir. Ek temizliğe ihtiyaç duyulduğunda, Öğrenci Ofisi’nden talep edilebilir.

15. Meditasyon salonunda günün her saati pratik yapan kişiler olabileceğinden, Meditasyon katında sessizliğin korunması gerekmektedir.

16. Mutfağa izin alınmadan girilmesi kesinlikle yasaktır.

17. İnziva Merkezi’nin herhangi bir malına zarar veren öğrenci veya misafir, aynısını Merkez’e sağlamakla yükümlüdür.

18. Odada mum ve tütsü kullanırken dikkatli olunmalıdır. Tüm odalarda yangın alarmı bulunmaktadır.

19. Merkezimize evcil hayvan kabul edememekteyiz. Bu nedenle konaklayacak misafirlerimize evcil hayvanlarını getirmemeleri gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz.

20. Kişisel eşyalarınızın sorumluluğu kendinize aittir. Kioo Retreat Center kişisel eşyalarınızdan sorumlu değildir.

21. Kioo Retreat Center sadece enstitü programı dahilinde olan öğrencilere, bir öğretmen eşliğinde düzenlenen etkinliklere (Kamp, İnziva vb.) veya inziva için gelen yogilere konaklama sağlamaktadır. 

 

bottom of page